Poprvé v MŠ - Adaptace dětí Školné pro školní rok 2020/2021 Nařízení ředitelky - mimořádné opatření - nouzový stav Jarní pozdrav z "Rolničky", pro děti Doporučené náměty pro činnosti s dětmi doma v době uzavření školy Pravidla provozu MŠ - od 1. 9. 2020 Plán činností ZÁŘÍ 2020 Cesta za úkoly skřítka Všudybýlka, 7. - 8. 2020 Aktuální informace k omezení provozu MŠ od 1. 3. 2021 Snížení plateb stravného a školného z důvodu přerušení provozu MŠ. Oznámení o omezení provozu MŠ od 1. 3. 2021 Omezení provozu MŠ od 21. 3. 2020 Snížení plateb stravného a školného za měsíc březen 2021 Cesta za úkoly skřítka Všudybýlka, 27. - 28. 3. 2021 Organizace návratu dětí do MŠ 12. 4. 2021 Jak platit Stravné a Školné za měsíc duben 2021 Distanční vzdělávání dětí po dobu omezení provozu MŠ Čarodějná stezka 30. 4. - 2. 5. 2021 Oznámení o otevření MŠ v běžném provozu od 3. 5. 2021 Zkrácení přerušení provozu MŠ v červenci a srpnu 2021 Schůzka rodičů 7. 9. 2021 Platba za předškolní vzdělávání na měsíc prosinec 2021 Přerušení provozu MŠ v červenci a srpnu 2022 ДИТЯЧИЙ САДОК - ДОШКІЛЬНА ОСВІТА Seznam přijatých dětí do MŠ "Rolnička" Liberec, p. o. pro školní rok 2022/23 POVINNÉ PŘEDŠKOLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ

POVINNÉ PŘEDŠKOLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ

Povinné předškolní vzdělávání
(informace pro zákonné zástupce)

Pro děti, které do 31. srpna daného školního roku dosáhnou věku pěti let, je od 1. září daného školního roku předškolní vzdělávání povinné.
Tato povinnost se vztahuje:
- na státní občany České republiky (ČR), kteří pobývají na území ČR déle než 90 dnů,
- a na občany jiného členského státu Evropské unie, kteří pobývají v ČR déle než 90 dnů,
- na jiné cizince oprávněné pobývat v ČR trvale nebo přechodně po dobu delší než 90 dnů,
- na účastníky řízení o udělení mezinárodní ochrany.

Pokud ještě dítě do mateřské školy nedochází, musí ho zákonný zástupce přihlásit ve spádové nebo jím vybrané mateřské škole v termínu zápisu.
Nepřihlášení dítěte nebo zanedbání péče o povinné předškolní vzdělávání je považováno za přestupek.

Povinné předškolní vzdělávání se nevztahuje na děti s hlubokým mentálním postižením.

Postup přijímání k předškolnímu vzdělávání (netýká se dětí, které do naší mateřské škole již docházejí a od září daného školního roku budou navštěvovat poslední ročník MŠ):
1. Zákonný zástupce se rozhodne, v jaké mateřské škole požádá o přijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání.
2. Zápis k předškolnímu vzdělávání se koná v období od 2. května do 16. května, termín je vždy aktuálně, po dohodě se zřizovatelem, stanoví ředitelka  mateřské školy a spolu s kritérii pro přijímání je zveřejní způsobem v místě obvyklým (např. zveřejní na webových stránkách nebo vývěskách mateřské školy)
3. Zákonný zástupce podá žádost o přijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání.
Náležitosti žádosti jsou: jméno a příjmení žadatele (dítěte), jeho datum narození, místo trvalého pobytu, popřípadě jinou adresu pro doručování, označení správního orgánu, jemuž je žádost určena (konkrétní mateřská škola). Dále uvede zákonný zástupce: jméno a příjmení tohoto zástupce, místo trvalého pobytu tohoto zástupce, popřípadě jinou adresu pro doručování.
Zastupuje-li dítě jiná osoba než jeho zákonný zástupce musí doložit své oprávnění dítě zastupovat. Zákonný zástupce nemusí dokládat u dětí, pro které je vzdělávání povinné, že se dítě podrobilo stanoveným pravidelným očkováním.
4. O přijetí dítěte do mateřské školy rozhoduje ředitel konkrétní školy ve správním řízení bezodkladně, nejpozději do 30 dnů nebo do 60 dnů ve složitějších případech.

5. Povinné předškolní vzdělávání má formu pravidelné denní docházky v pracovních dnech:

po dobu 4 souvislých hodin denně, řreditelkou školy bylo stanovenno od pondělí do pátku od 8. 00 - 12. 00 hod.

Jiné možné způsoby plnění povinného předškolního vzdělávání dítěte:
- individuální vzdělávání dítěte – oznámí zákonný zástupce písemně v době zápisu (vzor oznámení je přílohou), nejpozději do konce května (pokud se bude individuálně vzdělávat po převážnou část, nebo celý školní rok), uskutečňuje se následně bez docházky dítěte do mateřské školy; informace poskytne ředitel konkrétní školy. Povinností zákonného zástupce je zajistit účast dítěte u ověření úrovně osvojování očekávaných výstupů v jednotlivých oblastech dle Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání v mateřské škole (nejedná se o zkoušku), rodič pouze obdrží doporučení pro další postup při vzdělávání.
Dítě může být vzděláváno doma rodičem, jinou osobou, nebo může navštěvovat jiné zařízení než je mateřská škola.
- vzdělávání v přípravné třídě základní školy (určené pouze pro děti s uděleným odkladem školní docházky) a ve třídě přípravného stupně základní školy speciální - informace podá ředitel konkrétní základní školy nebo základní školy speciální; zákonný zástupce musí přijetí oznámit ve spádové mateřské škole;
- vzdělávání v zahraniční škole na území České republiky, ve které ministerstvo povolilo plnění povinné školní docházky; zákonný zástupce musí přijetí oznámit ve spádové mateřské škole.
6. Povinné předškolní vzdělávání trvá případně i ve školním roce, pro který byl dítěti povolen odklad povinné školní docházky a je ukončeno až začátkem plnění povinné školní docházky.
Kontaktní adresa pro dotazy: ms@msmt.cz

Zodpovídá: Správce Stránek